Otomatik şanzıman Tork konvektörü, debriyaj, servo, hidrolik sistemi, solenoid, sübap ve vites kademeleri gibi unsurları içinde barındıran alüminyum muhafazaya sahip şanzıman türüdür. Otomatik şanzımanın en büyük özelliklerinden biri üretici firmaların en uygun hızlanma ve tork devirlerini hesaba katarak ayarladıkları vites değişim süreleri ile kullanıcı hatasından oluşabilecek sorunların en aza indirgenmesi ve aracın yakıt ekonomisine katkıda bulunması sağlanır. Her ne kadar otomatik vitesler manual viteslere göre araçların performansını olumsuz yönde etkiliyor olarak bilinse de geliştirilen yeni teknolojilere sahip araçların sahip olduğu otomatik vites seçenekler her geçen gün performans açısından da daha iyiyi sürücüsüne sunmaya başlamıştır.

Manuel şanzımanlar motordaki gücü tekerleklere taşırken debriyaja ihtiyaç duyarken otomatik şanzıman bu işi tork dönüşümü yapan yağ içerikli bir sistem aracılığıyla halledilir. Yarı otomatik şanzımanlı araçlarda ise vites değişimi debriyaj olmadan manuel olarak yapılabilmektedir, bu araçlarda ise kavrama elektronik veya vakum sistemi ile kontrol edilmektedir. Otomobilinizin her parçası gibi Otomatik şanzımanda bakıma gereksinim duyar. Aracın ve şanzımanın tipine göre yapılması gereken bakım süreleri aracın el kitabında bulunabilir. Genel olarak uygulanan bakım her 40.000 kilometrede yada 2 yılda bir şanzıman yağının ve filtresinin değiştirilmesidir. Kendi aracınızın yağ değişim kilometresini garanti ve bakım el kitabından öğrenebilirsiniz.

Otomatik şanzımanlı bir araçta en iyi performansı elde etmek için şu kurallara uyulması gerekiyor.

Gaz pedalına basılıyken vites kolu P ve N konumundan başka bir konuma getirilmemelidir. Araç hareket halindeyken P konumuna alınmamalıdır. Aksi taktirde ciddi hasarlar ortaya çıkacaktır. R konumuna geçmeden önce aracın tamamen durması beklenmelidir. Yokuş aşağı inişlerde araç kesinlikle boşa yani N konumuna alınmamalıdır. Otomatik şanzımanlı araçlarda,motor çalışmadığı taktirde kesinlikle vurdurmak olarak bilinen uygulama yapılmamalıdır. Araç bozulduğunda yada kaza halinde çekilmesi gerektiğinde çekişin gerçekleştiği tekerlekler askıya alınmalıdır.

Otomatik şanzıman yağ değişimi zamanlarına mutlaka uyulmalıdır, aksi taktirde yağ bozulacak ve bozulan yağ şanzımanın performansında düşüşe ve bazı arızalara neden olacaktır. Araç hızı 95 Km/s den fazlaysa vites kolu asla manuel olarak 2 veya L konumuna alınmamalıdır. L konumundaki sürüşlerde 50 Km/s in üstündeki hızlara çıkılmamalıdır.

Servisimizde her çeşit Otomatik Şanzıman Tamiri, Otomatik Şanzıman Bakımı ve Otomatik Şanzıman Arızaları yapılmaktadır. Son teknolojik sistemler ve yöntemler kullanılmaktadır. En önemlisi de üstün tecrübemiz ve sektördeki güvenilirliğimizdir. Her zaman kalite ve üstün hizmet vermeyi bir ilke olarak gördük. Bu sayede değerli müşterilerimizin güvenini kazandık.

Otomatik şanzıman tamiri yapılırken, orjinal otomatik şanzıman yedek parçaları kullanılır. İsteğinize baglı olarak 2.el, çıkma otomatik şanzıman parçaları kullanılır. 2.el Otomatik Şanzıman Parçaları, tıpkı orjinali gibidir. Otomatik şanzıman tamiri'nin yanında, otomatik şanzıman bakımı, şanzıman arızaları, otomatik şanzıman beyin tamiri, otomatik şanzıman yağı değişimi, Otomatik Vites Sorunları, Çözümleri ve daha birçok hizmet verilmektedir. Otomatik Şanzıman ve Yedek Parçaları da bulunmaktadırYukarıdaki bilgiler genel olup aracınızın markasına, modeline, şanzıman tipine göre farklılıklar gösterebilir.

OTOMATİK ŞANZIMAN :: OTOMATİK ŞANZIMAN SERVİSİ :: OTOMATİK ŞANZIMAN TAMİRİ :: OTOMATİK ŞANZIMAN BAKIMI :: OTOMATİK ŞANZIMAN ARIZALARI :: OTOMATİK VİTES TAMİRİ :: ÇIKMA OTOMATİK ŞANZIMAN :: Audi Otomatik Şanzıman :: BMW Otomatik Şanzıman :: Chevrolet Otomatik Şanzıman :: Chrysler Otomatik Şanzıman :: Citroen Otomatik Şanzıman :: Daewoo Otomatik Şanzıman :: Daihatsu Otomatik Şanzıman :: Dodge Otomatik Şanzıman, Ford Otomatik Şanzıman, Honda Otomatik Şanzıman, Jaguar Otomatik Şanzıman :: Kia Otomatik Şanzıman :: Mazda Otomatik Şanzıman :: Mitsubishi Otomatik Şanzıman :: Nissan Otomatik Şanzıman :: Opel Otomatik Şanzıman :: Peugeot Otomatik Şanzıman :: Renault Otomatik Şanzıman :: Rover Otomatik Şanzıman :: Suziki Otomatik Şanzıman :: Toyota Otomatik Şanzıman :: Volkswagen Otomatik Şanzıman :: Volvo Otomatik Şanzıman